MOTTO 

,,Owocem miłości-służba”

"Mieć wyobraźnię miłosierdzia"- to małopolski projekt przygotowujący uczniów i nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i średnich do niesienia pomocy potrzebującym. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy "dawali świadectwo miłosierdzia" i nieśli pomoc ludziom potrzebującym.

Celem naszego projektu była integracja z osobami niepełnosprawnymi, uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka, pomoc rzeczowa i finansowa dla wybranej rodziny, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz potrzebujących, wsparcie duchowe osób chorych i dzieci, szerzenie pojęcia wolontariatu wśród młodzieży oraz kształcenie postawy poszanowania godności innych ludzi.

Pierwszą inicjatywą było zorganizowanie we wrześniu ogniska z Dawidem z sąsiedniej miejscowości, podczas którego miało miejsce pieczenie kiełbasek, składanie życzeń z okazji 18-tych urodzin Dawida. Wszyscy bawili się świetnie, śpiewając piosenki i odgadując kalambury.

Planując organizację Mikołajek dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Jabłonce ''BARKA'' pomyśleliśmy najpierw o przygotowaniu oryginalnych prezentów. Miały to być koszulki z inicjałami obdarowanych oraz różnymi świątecznymi symbolami. W tym celu pozyskaliśmy środki na zakup koszulek i pisaków podczas akcji charytatywnej „Mikołajki w Barce” przeprowadzonej w czasie wywiadówki. Rodzice i nauczyciele mieli możliwość zakupienia kartek świątecznych i domków piernikowych wykonanych przez gimnazjalistów. Następnie zorganizowaliśmy warsztaty dla naszych wolontariuszy i chętnych uczniów ze studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani Małgorzata zaprezentowała techniki własnoręcznego ozdabiania koszulek, wspólnie z uczniami przygotowała szablony liter i ozdobnych aplikacji. Uczestnicy warsztatów wykonali piękne koszulki, następnie zapakowali je wraz ze słodyczami. 

Siódmego grudnia z Mikołajem i jego orszakiem udaliśmy się do Ośrodka. Wspólnie z podopiecznymi śpiewaliśmy kolędy, Mikołaj przydzielał niektórym zadania do wykonania, a potem tańczyliśmy przy dźwiękach akordeonu. Było to wspaniałe doświadczenie, naszą największą satysfakcją był uśmiech na twarzach obdarowanych i radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Akcja Pola Nadziei to kolejna inicjatywa, dzięki której mogliśmy pomóc wielu osobom, szczególnie chorym. We wrześniu zostało zorganizowane przez Fundację im. Adama Worwy spotkanie koordynatorów akcji, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak możemy działać. Dostaliśmy puszki oraz koszulki dla wolontariuszy i pierwszą akcję przeprowadziliśmy wśród rodziców na wywiadówce, kolejną wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wszyscy chętnie wrzucali pieniądze do puszek, otrzymując przy tym kilka cebulek żonkilowych, które posadzone na jesień przynoszą wraz z wiosną nową nadzieję na lepsze jutro.

Wolontariusze chętnie sadzili pozyskane cebulki, pracy towarzyszyła miła atmosfera i ciągłe pytania: „Ciekawe czy wszystkie zakwitną?” … I zakwitły. W kwietniu wokół pomnika naszego patrona ks. Inf. Ferdynanda Machaya kołysały się piękne żonkile. Fundacja organizowała również konkursy np. konkurs na świąteczną kartkę żonkilową oraz na żonkilową ozdobę świąteczną. Nasi uczniowie wzięli w nich udział z sukcesem, ponieważ Karolina Olesińska z klasy Iii zdobyła pierwszą nagrodę za kartkę świąteczną. Dzięki współpracy z fundacją mogliśmy również spełnić marzenia jednego dziecka pozostającego pod opieką Fundacji, kupując dla niego prezent Mikołajkowy. Poruszyliśmy ten temat w naszych rodzinach i oto jedna z nich postanowiła takie marzenie spełnić, fundując w całości prezent dla podopiecznego. Innym zadaniem, które zrealizowaliśmy w ramach projektu ,,Mieć wyobraźnię miłosierdzia” był udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna paczka”. Z internetowej bazy z opisami sytuacji rodzin w potrzebie wybraliśmy rodzinę z dzieckiem chorym na autyzm, a w dodatku alergikiem będącym na diecie bezglutenowej. Mama, tata i ich chory synek mają bardzo niskie dochody miesięczne na osobę. Pracuje tylko ojciec, matka zajmuje się Aleksem. Postanowiliśmy przygotować dla nich paczkę-zgodnie z listą potrzeb i marzeń członków rodziny, stanowiącą realną pomoc i inspirację do zmiany. W tym celu skontaktowaliśmy się z wolontariuszem, który przybliżył nam ich sytuację, następnie krótką historię rodziny zaprezentowaliśmy Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i uczniom naszej szkoły. Przedstawiliśmy listę potrzeb i poprosiliśmy o wsparcie. Akcja przyniosła wspaniałe efekty, odzew ze strony darczyńców przerósł nasze oczekiwania. Nauczyciele, rodzice i uczniowie zjednoczyli swoje siły, a współpraca przyniosła owoce. Każda klasa wybrała podstawowe produkty żywnościowe, środki higieny oraz produkty bezglutenowe potrzebne do przygotowania posiłków dla Aleksa. Rodzice i nauczyciele zgromadzili ubrania dla rodziców i chłopca, zabawki, kosmetyki i inne potrzebne rzeczy. Prezenty zapakowaliśmy do 21 paczek, które trzema samochodami przewieźliśmy do punktu ,,Szlachetnej paczki” na naszym terenie. Miłą i wzruszającą niespodzianką były dla nas upominki własnoręcznie przygotowane przez mamę Aleksa.

Pojęcie wolontariatu przyjęło się na dobre w naszej szkole nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Doszliśmy do wniosku, że warto realizować takie projekty, by pomagać innym, nawiązywać kontakty z drugim człowiekiem i otrzymywać w zamian tylko uśmiech i czasami nieśmiałe "dziękuję".  











Ognisko z Dawidem czerwiec











Ognisko z Dawidem wrzesień