„może spotkasz raz jeszcze wiarę

nadzieję i miłość

może Boga w człowieku

może ciszę miłą

może spokój ducha

może serca głos

tylko przybądź do Jabłonki

i słuchaj słuchaj”

Zbigniew Tlałka „O Jabłonce”

10 maja 2016 roku o 9.00 w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce został przeprowadzony konkurs recytatorski o tematyce związanej ze stolicą Orawy. Organizatorami byli Wójt gminy oraz Gimnazjum im. ks. Inf. Ferdynanda Machaya. Uczestniczyli w nim najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, recytując wybrane utwory zarówno w języku literackim jak i gwarowym. Można było usłyszeć wiersze takich twórców jak Emil Kowalczyk, Bogdan Pieróg, ks. Paweł Kubani, Krzysztof Kokot, Urszula Tom, Bogusława Warciak, Wioletta Machay oraz Zbigniew Tlałka. Utwory przywoływały sylwetki znanych postaci Jabłończańskich jak księża Machayowie-Starszy i Młodszy, ukazywały piękno krajobrazu, tradycji regionalnych czy też wydarzenia i codzienność życia w naszej wsi.

Uczestnikom i opiekunom przygrywała kapela zespołu „Małe Podhale” pod kierunkiem Janusza Haniaczyka. Na początku Pani dyrektor Bogusława Pilch powitała wszystkich obecnych. Przedstawiła komisję w składzie: przewodnicząca-Barbara Zgama oraz członkowie-Emilia Joniak i Maria Łaciak. Głos zabrał również Wójt Gminy Antoni Karlak. Przypomniał o zbliżających się uroczystościach związanych z 450-leciem Jabłonki. Podkreślił wagę tego wydarzenia i zachęcił do czynnego w nim uczestnictwa. Docenił również zaangażowanie młodzieży i opiekunów w kultywowanie tradycji regionalnych.

W konkursie brało udział 11 uczniów ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów. Komisja wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

KATEGORIA I – szkoła podstawowa

I miejsce – Izabela Grucel – SP nr 1 w Lipnicy Małej, opiekun Romana Maćkowiak – Stasik

II miejsce – Anna Lenart – SP w Jabłonce Bory, opiekun Agata Król

III miejsce – Klaudia Piecusiak – SP w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz

Wyróżnienie – Emilia Ślusarczyk – SP w Jabłonce, opiekun Katarzyna Duduś

KATEGORIA II – gimnazjum

I miejsce – Melania Udziela –ZS w Podwilku, opiekun Grażyna Możdżeń

I miejsce – Natalia Sandrzyk – ZS w Jabłonce, opiekun Jolanta Szczęśniak - Basisty

II miejsce – Laura Jaromin – ZS w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz

III miejsce – Weronika Łaciak – ZS w Chyżnem, opiekun Anna Lenczowska

III miejsce – Julita Bosak – ZS w Zubrzycy Górnej, opiekun Iwona Udziela

Wyróżnienie – Gabriela Niżnik – ZS w Orawce, opiekun Renata Kilanowicz.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem szkół naszej gminy, za co pani dyrektor podziękowała nauczycielom i dyrektorom, którzy mobilizują uczniów do uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Wyrazy wdzięczności skierowała również do członków komisji za pracę włożoną w ocenienie prezentacji konkursowych. Następnie wręczyła podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu, a uczestnicy otrzymali dyplomy za udział. Przypomniała, że nagrody zostaną rozdane w grudniu podczas podsumowania obchodów 450 – lecia.

J.Szczęśniak-Basisty i Z.Tlałka