Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników. Tradycyjnie chcemy w tym dniu podziękować  nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniów. To czas, kiedy uczniowie mogą przeprosić lub po prostu podziękować. Nieistotne jest to, czy życzenia składane są z pamięci, czy też czytane z karki. Ważne jest, by były szczere!

14 października 2015 roku w naszym Zespole Szkół jak co roku, odbyły się uroczyste akademie. W trakcie tych uroczystości odbywa się także ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku przyrzeczenie składali uczniowie klas: Ia, Ib i I c ze Szkoły Podstawowej nr 1, których wychowawczyniami są Panie: Stanisława Chlupka, Aleksandra Pilch i Halina Zgama oraz uczniowie klas Ia, Ib i Ic Gimnazjum, których wychowawczyniami są Panie: Agata Zahora, Dominika Traczyk oraz Sabina Pilch.

Na każdym apelu przedstawiany był również program artystyczny, przeplatany piosenkami. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom i wręczyli kwiaty.

Również Pani Dyrektor oraz przedstawicielka Rady Rodziców złożyły życzenia nauczycielom.